Renowacja mebli. Sposób na niedrogie i oryginalne urządzenie wnętrza

Renowacja mebli. Sposób na niedrogie i oryginalne urządzenie wnętrza

Skąd taki piękny mebel – padają często pytania pod zdjęciami różnych wnętrz wrzucanymi w media społecznościowe. Ze śmietnika – pada niejednokrotnie odpowiedź, wprawiając pytającego w osłupienie. Rzeczywiście, na śmietnikach można znaleźć prawdziwe perełki meblarskie. Szczególnie w starszych dzielnicach, gdzie mieszkańcy pozbywają się przedmiotów z lat PRL – to właśnie tam na śmietnikach lądują często fotele, stoliki czy meblościanki, które miłośnicy designu retro rozpoznają w mgnieniu oka jako ikony polskiego wzornictwa.

Źródłem ciekawych okazów mogą być też serwisy ogłoszeniowe i internetowe serwisy aukcyjne, oraz tak zwane pchle targi. Wystarczy dobre oko i znajomość rzeczy oraz oczywiście trochę szczęścia, by za grosze upolować prawdziwą perełkę. Często jednak meble są w opłakanym stanie i wymagają renowacji, by nadawały się do użytku. Jak się za to zabrać? Jak urządzić wnętrze starymi meblami, którym nadaliśmy nowy blask?

Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi we współpracy z ekspertami z internetowego sklepu dla majsterkowiczów www.Metroz.pl. W sklepem Metroz.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do remontu, urządzani wnętrz oraz wyposażenia domowego warsztatu – na przykład takiego, w którym będziesz odświeżać stare meble, bo ta pasja wciąga i często zaczyna się od jednej starej komody na własny użytek, a kończy na regularnym wyszukiwaniu starych mebli do odświeżenia i przygotowywaniu ich na przykład na sprzedaż.

Od czego zacząć? Na początek warto wybrać meble mało skomplikowane. Bardzo łatwo odnowimy na przykład stary drewniany stolik, który jest już mocno obdrapany. Także retro półki szybko odzyskają dawny blask – nawet w rękach początkującego majsterkowicza. To, czego potrzebujemy na początek to produkty i akcesoria do oczyszczenia starych mebli – znajdziemy je oczywiście pod adresem www.metroz.pl. W domowym warsztacie do renowacji mebli nie może zabraknąć papieru ściernego o różnej grubości – znakomicie nadaje się do oczyszczania powierzchni i wygładzania jej. Także różnego rodzaju rozpuszczalniki i środki odtłuszczające będą przydatne. Z czasem możemy tez zainwestować w opalarkę, która pomaga usunąć pokłady starej farby.

Przy użyciu tych środków oczyszczamy mebel – należy usunąć zabrudzenia, łuszczącą się wargę lub warstwę starego lakieru. Po zeszlifowaniu i odtłuszczeniu mebla możemy poddawać go dalszej renowacji. Najprostszy sposób to nałożenie warstwy bezbarwnego lakieru – o ile chcemy pokazać naturalne barwę mebla. Jeśli nam nie odpowiada, warto zająć się malowaniem. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać możemy użyć bejcy lub farby. Bejca daje efekt transparentny, nie kryje faktury drewna. Farba pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię – na początek polecamy przede wszystkim farby kredowe, które są wyjątkowo łatwe w aplikacji.

Suchą powierzchnię malujemy kilkakrotnie, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Należy przy tym przestrzegać instrukcji producenta środku da malowania odnośnie do czasu schnięcia i liczby aplikacji. Ostatni etap to zabezpieczenie mebla. W zależności od tego, czym malowaliśmy i jaki efekt chcemy uzyskać, możemy nałożyć wosk lub lakier. Bardzo wygodne w użyciu są lakiery w formie sprayu.



 

Akcesoria dla mieszkania i domu, porady dotyczące wyboru oraz wskazówki na temat tego, czego nie może w waszym domu zabraknąć. Zapraszamy!

ul. Mobilna 5, 25-415 Kraków

802 456 923

kontakt@figazmakiem.edu.pl